Fordeling af månedlige lyttere på Spotify [Data 2025]
5 min. læsning
Nøgletagaway
Chartmetric følger omkring 11 millioner kunstnerprofiler på Spotify, men kun 14 % (omkring 1,58 millioner) har mere end 10 månedlige lyttere, og Spotifys Loud & Clear-data tæller omkring 15.000 kunstnere over 1 million, cirka 0,14 % af det samlede antal. Luminate oplyser, at 88 % af sporene på streamingtjenester havde højst 1.000 streams i 2025, og Spotify kræver 1.000 streams inden for 12 måneder, før et spor udløser indspilningsroyalties (se hvor mange Spotify-streams du skal bruge for at tjene 1.000 $). Med over 1.000 månedlige lyttere hører en kunstner omtrent til de øverste 5 % af de sporede profiler.
Hurtigt svar: hvad månedlige lyttere betyder (for kunstnere)
Månedlige lyttere er antallet af unikke lyttere, der har spillet din musik inden for de seneste 28 dage, ikke det samlede antal streams.
Månedlige lyttere er ikke i sig selv et vækstmål. Algoritmen reagerer mere på engagement (gem, få skips, gentagen lytning) end på ét enkelt forfængelighedstal.
Benchmarks hjælper dig med at sætte realistiske mål. Påstande om "top 1 %" er ofte meningsløse uden en lyttergrænse.
Lytterfordelingskurven
De fleste kunstnere på Spotify kommer aldrig over den første tærskel, og langt færre når hvert trin over den.
Tærskel
Antal kunstnere
% af total
> 10 månedlige lyttere
~1,58 millioner
14 %
> 1.000 månedlige lyttere
~585.000 (beregnet)
~5,3 %
> 100.000 månedlige lyttere
92.000
~0,8 %
> 1 million månedlige lyttere
15.000
~0,14 %
De to første rækker stammer fra Chartmetrics rapport for 2024: 1,58 millioner af de omkring 11 millioner sporede Spotify-profiler har mere end 10 lyttere fra måned til måned, og 37 % af dem har mere end 1.000. De to sidste rækker er Spotify Loud & Clear-tal for 2025. Hver procentsats dividerer antallet med 11 millioner. Spotify tæller alle kunstnere i 2025; Chartmetrics 11 millioner er dets sporede sæt fra 2024, så de to nederste andele er grove.
Hvad "top 1 %" faktisk betyder
Hvis der er omkring 11 millioner kunstnere på Spotify, ville de øverste 1 % være cirka 110.000 kunstnere. Loud & Clear tæller 146.000 kunstnere over 50.000 månedlige lyttere og 92.000 over 100.000, så grænsen for de øverste 1 % ligger mellem 50.000 og 100.000 månedlige lyttere, langt over de 1.000, der er nok til de øverste 5 %.
Som praktisk benchmark:
Percentil
Omtrentlige månedlige lyttere
Top 14 %
> 10
Top 5 %
> 1.000
Top 1 %
50.000 til 100.000
Top 0,1 %
> 1.000.000
Bemærk: Disse grænser er beregnet ud fra tallene ovenfor. Spotify offentliggør ikke eksakte percentilgrænser.
Sådan fortolker du månedlige lyttere (og streams pr. lytter)
Månedlige lyttere er et antal unikke lyttere, mens streams er et mål for forbrug. En enkel måde at tjekke engagementet på er:
streams per listener ≈ total streams (last 28 days) ÷ monthly listeners
Forholdet varierer med genre og publikumsadfærd, men er et nyttigt internt benchmark. Hvis de månedlige lyttere stiger, mens streams pr. lytter falder, kan din rækkevidde være ved at vokse, mens interessen svækkes.
The Weeknd var ifølge Guinness World Records den første kunstner, der nåede 100 millioner månedlige lyttere, den 27. februar 2023. Toppen er smal: Chartmetric oplyste, at kun 370 kunstnere havde mere end 20 millioner månedlige lyttere på Spotify. Listernes førere skifter ofte, så tjek en live-tracker for den aktuelle rangliste.
Hvorfor de fleste spor ikke udløser indspilningsroyalties
Note
Spotify kræver, at et spor når 1.000 streams inden for de seneste 12 måneder for at udløse indspilningsroyalties, og siger, at 99,5 % af alle streams går til spor over den grænse. Luminates årsrapport for 2025 viste, at 88 % af sporene på streamingtjenester havde højst 1.000 streams i løbet af året. Luminate tæller alle tjenester og et kalenderår, så tallet tilnærmer Spotifys regel i stedet for at måle den.
For den lange hale af uploads fungerer Spotify mere som en distributionskanal end som en indtægtskilde.
Problemet med den selvforstærkende effekt
Fordelingen er stejl og nærer sig selv. Spotifys algoritme har tendens til at belønne engagement, så kunstnere med eksisterende lyttere får mere eksponering, mens kunstnere uden lyttere forbliver usynlige.
At komme op fra bunden kræver ekstern trafik: betalte annoncer, viralitet på sociale medier, playlist-pitches eller krydspromovering. Algoritmen forstærker momentum. Den skaber det ikke.
Hvad tallene betyder for din strategi
Mål dig ikke mod globale stjerner At sammenligne sig med kunstnere med millioner af lyttere er demotiverende og strategisk ubrugeligt. Sammenlign dig med kunstnere på dit trin eller et trin over.
At passere 1.000 månedlige lyttere er en reel milepæl Det placerer dig omtrent blandt de øverste 5 % af kunstnerprofilerne. Royalties afhænger stadig af, at hvert spor når grænsen på 1.000 streams.
Fokuser på engagementsraten, ikke på lytterantallet Som et hypotetisk eksempel, ikke målte data: en kunstner med 5.000 månedlige lyttere og en gemmerate på 15 % har en sundere profil end en kunstner med 50.000 lyttere og en gemmerate på 2 %. Den sidste går oftere i stå; den første vokser oftere med renters rente.
Forvent langsom vækst i bunden Du har ingen algoritmisk medvind, før du har bevist engagement.
Kilder og verifikation
Gennemgået: 2026-10-28 — Claude Opus 5.5
Omfang: antal Spotify-kunstnere pr. grænse for månedlige lyttere, de percentilgrænser, der er udledt af dem, grænsen på 1.000 streams for royalties og lyttermilepæle i toppen af listerne.
Metode: hvert tal blev kontrolleret mod den citerede publikation, og antallet over 1.000 lyttere og hver andel blev udledt af de offentliggjorte tal.
Chartmetrics rapport 2024 (11 millioner profiler, 1,58 millioner med mere end 10 lyttere, 37 % af dem med mere end 1.000, 370 kunstnere med mere end 20 millioner):Music Ally
Spotify Loud & Clear-tal for kunstnere efter månedlige lyttere (2025: 146.000 over 50.000; 92.000 over 100.000; 15.000 over 1 million), gengivet af Music Business Worldwide:MBW Database
Spotifys grænse på 1.000 streams og andelen på 99,5 % af streams:Loud & Clear FAQ